SAFARI NURKOWE EGIPT - BROTHERSY I WRAKI - TOP PÓŁNOCY - 12 listopada 2022

12.11.2022

najpiękniejsze wRAKI MORZA CZERWONEGO - TOP PÓŁNOCY 

12 LISTOPADA 2022

Klasyczne północne safari wrakowe w tej opcji wzbogacone jest o jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie: Wyspy Braci. Nurkujemy również na wrakach :) Trasa i miejscówki nurkowe to porośnięte niezwykle bogatą rafą ponad 100-metrowe kolosy leżące na dnie morza od dziesięcioleci (niektóre nawet ponad 100 lat). Jeśli chcecie zachęcić kogoś do nurkowania na wrakach, wybierzcie tę trasę. Zarażonych bakcylem wrakowym nie trzeba będzie przekonywać. Proponowane safari to jednak nie tylko wraki, lecz również ściany porośnięte miękkimi i twardymi koralami oraz sporo dużego zwierza. Spotkać można wiele gatunków rekinów: kosogona, żarłacza białopłetwego i rekina rafowego, oraz karanksy, tuńczyki i barakudy.

Przemysaw Zyber foto Egipt 3 Przemysaw Zyber foto Egipt 17

 

Dzień 1 – SOBOTA: przylot z Polski i zaokrętowanie na łódź safari Star Jet (kolacja), transfer ok. 3 godziny do Hurghady. 

Dzień 2 – NIEDZIELA: 2 nurkowania w okolicy Hurghady (Shab el Erg), w tym check dive, czyli nurkowanie rozpoznawcze. Pierwsze nurkowanie to nurkowanie z łodzi: wyważenie, sprawdzenie sprzętu i własnych umiejętności ;) Następnie odbywa się nurkowanie sprawdzające z pontonu, którego celem jest zapoznanie się z organizacją tego typu nurkowań. Ćwiczymy techniki przechodzenia na ponton, wskakiwania do wody oraz wychodzenia na zodiak po zakończonym nurkowaniu. 

Dzień 3 – PONIEDZIAŁEK: 2 nurkowania na Abu Nuhas (Stalowa Rafa): Carnatic, Giannis D oraz 2 nurkowania na wraku SS Thistlegorm: po południu jako trzecie nurkowanie tego dnia oraz zupełny unikat – pełne wrażeń nocne nurkowanie wrakowe. 

Dzień 4 – WTOREK: tego dnia rano wykonujemy nurkowanie na rufowej części Thistlegorma lub od razu przemieszczamy się do najstarszego parku morskiego w Egipcie: Ras Muhammad Park. To tutaj – dzięki ochronie od 1983 roku – częstym gościem są rekiny, w tym rekiny wielorybie. Szczególnie ekscytujące są nurkowania w dryfcie – niesieni prądem oglądamy słynną rafę Shark i Yolanda Reef. Porośnięta głównie miękkimi koralami rafa, swojsko nazywana jest "kiblami" ze względu na zalegające tam szczątki statku Yolanda przewożącego armaturę łazienkową, której pozostałości są widoczne do dziś. Kolejne nurkowanie w parku to odwrócony do góry dnem, 80-metrowy wrak Dunraven, który można zwiedzać, wpływając do środka. Na koniec wykonamy nurkowanie nocne, tym razem już nie na wraku. Łącznie tego dnia wykonamy 4 nurkowania.

safari wraki artur caputa 1 Przemysaw Zyber foto Egipt 2

 

Dzień 5 – ŚRODA: po nocnym przepłynięciu docieramy do crème de la crème nurkowań w Morzu Czerwonym: słynnych z raf koralowych i... wraków Wysp Braci (Dżuzur al-Ichwa). Większa z wysp, słynny Wielki Brat z charakterystyczną latarnią morską skrywa najwspanialsze skarby. To tutaj na głębokości od 8 do 90 metrów leży od 1901 roku wrak Numidia. Braki w drewnianym poszyciu statku odkryły stalowe ożebrowanie, które obecnie, porośnięte miękkimi koralami, sprawiają niesamowite wrażenie koralowego szpaleru. Barwy i bogactwo tego miejsca aż kusi, aby zanurkować tak głęboko, na ile pozwalają nasze uprawnienia. Nie poznaliśmy jeszcze nurka niewrażliwego na piękno tego wyjątkowego miejsca. Wrak położony jest na samym szczycie rafy, gdzie często przypływają duże zwierzęta na żer. Kolejnym wrakiem, położonym niestety poniżej 30 metrów, jest Aida, co oznacza, że osoby, które realizują nurkowania bezdekompresyjne, mogą oglądać wrak tylko z góry. Dzięki przejrzystości Morza Czerwonego jest to jednak interesujące doświadczenie. Nurkowania na Wyspach Braci wykonuje się także wzdłuż wyjątkowo bogato porośniętych ścian. Usytuowanie Wysp na otwartym morzu sprawia, że larwy korala desperacko czepiają się skały, tworząc majestatyczne kolonie. Nie można zapomnieć o Małym Bracie, czyli wyspie bliźniaczej. Jest ona mniejsza od Wielkiego Brata, lecz równie bogata. To tutaj przypływa się na nurkowania w prądzie i na poszukiwania dużych ryb, w tym praktycznie zawsze spotykanych longimanusów oraz bardziej nieśmiałych i zachwycających fox shark, czyli kosogonów z długą, charakterystyczną płetwą ogonową. Ze względu na często występujące tutaj prądy morskie nurkowania na Braciach uważane są za trudne i wymagające. W tym miejscu obowiązuje również zakaz nurkowań nocnych, dlatego pod wieczór łódź odpływa w kierunku Wyspy Giftun.

Dzień 6 – CZWARTEK: Giftun Island, czyli Elphinstone północy. Typowe nurkowanie w prądzie, podczczas którego podziwiamy ściany i ryby oraz zerkamy w toń, wypatrując morskich drapieżników. Następnie płyniemy w stronę Hurghady i tu wybieramy jedną z raf, na której odbywać się będą kolejne nurkowania. Wybór często pada na Panorama Reef, gdzie wykonujemy również kolejne, trzecie nurkowanie nocne (łącznie 4 nurkowania).

Dzień 7 – PIĄTEK: kończymy program prostymi i przede wszystkim płytkimi nurkowaniami ze względu na konieczność wysycenia się z nagromadzonych podczas tego intensywnego programu pęcherzyków azotu. W programie jest Famous East/West. Tego dnia wykonujemy 2 nurkowania i kończymy nasz rejs zacumowaniem w porcie. 

Dzień 8 – SOBOTA: po śniadaniu następuje wyokrętowanie w Hurghadzie i transfer na lotnisko. Powrót do Polski.

Nasza Łódź safari: STAR JET
sprawdzona i bardzo doświadczona załoga - NASZA wieloletnia współpraca z kapitanem i załogą GWARANTUJE bezpieczeństwo nurkowań i rejsu
Świetny kucharz, który przygotowuje nie tylko smaczne, ale i zdrowe posiłki - zemsta faraona nas nie dotyczy
Dwuosobowe kabiny z indywidualnie sterowaną klimatyzacją - duży salon - wygodne leżaki i materace zapewnią komfort pobytu niezależnie od naszych preferencji wypoczynkowych

SAFARI Star Jet

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI