Safari nurkowe w Egipcie. Dedalus - Elhinstone - Dolphin House (14-21 października 2023)

14.10.2023

rekiny młoty na dedalus i Elphinstone. Delfiny w dolphin House.

Potężne ściany Elphinstone i Dedalusa przyciągają duże drapieżniki. Rekiny młoty i longimanusy to nie jedyne wielkie drapieżniki Morza Czerwonego. Przy tych właśnie rafach spotkać można również: tuńczyki, karanksy, barakudy, kosogony, rekiny szare, czasem nawet manty. A pażdziernik to miesiąc idealny by spotkać je właśnie w tym miejscu. 

Rafy Dedalus i Elphistone są przepięknie porośnięte miękkim koralowcem: żółtym, różowym, bordowym. To także ławice rogatnic, snaperów (lucjanów) i olbrzymia bioróżnorodność życia morskiego. 

Nasz program nurkowy safari nurkowego wzbogacamy o płytkie rafy, poprzecinane podwodnymi tunelami: Claudii i Malahi w regionie Sataya. Na trasie zobaczymy ściany z miękkimi i twardymi koralami, gorgonie, największe skupiska korala mózgowego. Będziemy snorklować z przepięknymi delfinami długoszczękimi. Spotkamy też dwa gatunki żółwia morskiego: szylkretowe na Sataya i olbrzymie, nawet 2 metrowe żółwie zielone na Marsa Shouna.

Trasę przygotowaliśmy tak, aby każde nurkowanie było inne, niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne. Część miejsc nurkowych charakteryzuje się słabymi prądami lub ich brakiem, płytkim, piaszczystym dnem, z którego wyrastają pojedyncze skały bogato pokryte rafą koralową. W tych miejscach łódź zacumowana jest blisko rafy, dodatkowo asekurowani jesteśmy przez pontony. Na trasie Dedalus - Elphinstone będziemy za to mierzyć się z nurkowaniami w prądzie. Najcześciej będą to urkowania w dryfcie, czyli będziemy pchani prądem morskim płynąc wzdłuż rozległych, podwodnej ścian. Czasami jednak będziemy również musieli płynąć pod prąd ponieważ to ram właśnie najcześciej spotykamy rekiny - będące celem naszej wyprawy. Grupy nurkowe podzielone są w taki sposób, aby każdy mógł realizować profil odpowiedni do jego uprawnień i preferencji.

640x480 19 640x480 45

 

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Trasę naszego safari rozpoczniemy od regionu Sataya, nazywanego również "Fury Shoal". Sataya South jest naszą ukochaną rafą ze względu na wyjątkową - nawet jak na Egipt - bioróżnorodność ryb i korali na niewielkiej głębokości i niewielkim obszarze. Zanurkujemy tam na Dolphin House. Rafa w kształcie podkowy, poprzecinana podwodnymi jaskiniami i tunelami, jest miejscem odpoczynku kilku rodzin delfinów długoszczękich. Ściany z miękkimi koralami, oświetlone przez promienie słoneczne, które przenikają płytką wodę, zachwycają efektami kolorystycznymi. Spektakularna gra świateł wpadających przez sufit kawern czeka nas również podczas nurkowania w kawernach Claudii. Zaś Malahi czy Heaven to najpiękniejsze labirynty korala mózgowego, przypominającego kształtem hełm Lorda Vadera. Tutejsze ogrody koralowe - złote płaty korala millepora, kolorowe drobniejsze akropory - są wyjątkowe, ponieważ występują jedynie w południowej części Morza Czerwonego.

safari egipt 2023 24 safari egipt 2023 9

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Główny cel naszego safari to dwie, tajemnicze wyspy: Rocky i Zabargad. Rocky jest mniejsza, mierzy około 500m długości i wyrasta z sześciusetmetrowej głębi. Mamy nadzieję zanurkować w prądzie, by spotkać ryby pelagiczne żerujące tam, gdzie prąd uderza w rafę: żarłacze białopłetwe i pływające z nimi karanksy trevallersy. Te miejsca to tzw. "cleaning station" dla rekinów rafowych Black Tip lub Grey Reef Shark. Tam gdzie nie ma tych największych drapieżników swoje miejsce znajdują ławice cesji i lucjanów. Wyspa Zabargad jest większa, dlatego można tu wybrać kilka różnych opcji nurkowych: nurkowania wzdłuż ścian lub wewnątrz niewielkich podwodnych kanionów i lagun, obserwując kolorowe antiasy, ustniki (butterflyfishes) czy pokolcowate (surgeonfish).

640x480 10 640x480 3

 

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

PROGRAM SAFARI nurkowego W EGIPCIE

14.10.2023 - SOBOTA / PRZYLOT, TRANSFER, ZAKWATEROWANIE NA ŁODZI
Lot z Polski (WARSZAWA, POZNAŃ lub KATOWICE). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek, stacjonujący w porcie Marsa Alam. Czas przejazdu około 1 godzina. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem jest lunch na łodzi, następnie kolacja.
15.10.2023 - NIEDZIELA / CHECK-DIVE/ 2 NURKOWANIA W REJONIE MARSA ALAM
Wyjście z portu (czas zależy od odprawy prowadzonej przez straż przybrzeża). Odprawa, pierwsze nurkowanie sprawdzające z łodzi: check dive w rejonie Marsa Alam - Sha`ab Marsa Alam. Nurkowanie rozgrzewkowe z pontonu - popraktykujemy techniki wyjścia i wejścia na zodiak, która będzie przydatna podczas kolejnych dni nurkowych.
16-17.10.2023 - PONIEDZIAŁEK-WTOREK / 2 DNI NURKOWE W REJONIE SATAYA
Region Sataya, czyli Fury Shoal to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych Sataya South. Płytko nurkując, znajdziemy się w rybim raju: niesamowita bioróżnorodność w jednym miejscu. Nurkowanie kończymy pomiędzy skalnymi pinaklami, pomiędzy którymi znajdziemy bardzo liczne, nakrapiane ogończe. Kolejne nurkowania tego dnia odbędą się na Claudii i Malahi. Będą to niespieszne, płytkie spacery w mieniących się światłem i pogrążonych w mroku podwodnych labiryntach, utworzonych z olbrzymich korali mózgowych w kształcie hełmu Lorda Vadera. Gwarantujemy, że zachwycą one nawet największego sceptyka. Dzień nurkowy zakończymy nurkowaniem nocnym.          
640x480 89 640x480 84
 
 
Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt
 
18-19.10.2023 - ŚRODA-CZWARTEK / 2 DNI NURKOWE - ROCKY I ZABARGAD

Rocky i Zabargad to przepiękne, najdalej wysunięte w morze dziewicze tereny. Dzięki temu, że są bardzo rzadko odwiedzane, rafy zachowały się w świetnej kondycji. Na wyspach realizować będziemy po 4 nurkowania dziennie, w tym nurkowania nocne. Najpierw zanurkujemy na Rocky Island. Tutejsze nurkowania uchodzą za trudniejsze, ponieważ nurkować będziemy w prądzie, wypatrując pelagicznych drapieżników żerujących najczęściej w miejscach, gdzie prąd - uderzając w rafę - rozdziela się. Te miejsca to tzw. "cleaning station" dla rekinów rafowych Black Tip lub Grey Reef Shark. Wyspa Zabargad jest większa, dlatego można tu wybrać kilka różnych opcji nurkowych: nurkowania wzdłuż ścian lub wewnątrz niewielkich podwodnych kanionów i lagun, obserwując kolorowe antiasy, ustniki (butterflyfishes) czy pokolcowate (surgeonfish).

20.10.2023 - PIĄTEK / 2 NURKOWANIA - POWRÓT W KIERUNKU MARSA ALAM

Ostatni dzień to 2 nurkowania w regionie Marsa Alam. W zależności od warunków pogodowych będą to ściany Elphistone lub łatwiejsze nurkowania na Abu Dabbab. 

21.10.2023 - SOBOTA / POWRÓT DO POLSKI
Tego dnia wylatujemy do Polski. Ostatnim posiłkiem na łodzi jest śniadanie. Jeśli będziemy mieć późne godziny powrotne możliwa jest do zorganizowania dodatkowa wycieczka fakultatywna. Transfer z Marsa Alam na lotnisko - około 1h jazdy. 

Nasza Łódź safari: BLUE DIAMOND

SAFARI

STALOWA KONSTRUKCJA - KLASA GOLD+ 2-OSOBOWE KABINY KLIMATYZACJĄ I ŁAZIENKĄ - DUŻY SALON 

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI

Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to, by Twój wyjazd był bezpieczny! 
640x480 44 640x480 91
Zdjęcia: Przemysława Zyber, DeepArt 
 
Cena: 1190€ safari nurkowe + 2390 zł (przelot)

CENA ZAWIERA:
• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 19 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

nurkowanie nocne w Egipcie - trzy skrzydlice gorgonie - nurkowanie w Egipcie

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA NIE ZAWIERA:
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $/€
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60€ / OS
• NAPIWKU DLA PRZEWODNIKA: 30€ / OS
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80€/os
 
PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:
• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
• NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM 30-32%:
- BUTLA 12L - 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI
- BUTLA 15L - 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI                                                                   
• DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACYJNYCH

ZAPISZ SIE

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to, by Twój wyjazd był bezpieczny i legalny!