Safari nurkowe w Egipcie. Wraki Północy i Brothers Island (21-29.09.2024)

21.09.2024

Klasyczne północne safari wrakowe w tej opcji wzbogacone jest o jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie: Wyspy Braci.

Wraki Morza Czerwonego zaskakują i zachwycają. Poznanie ich fascynującej, a niekiedy tragicznej historii to niezwykle emocjonujące doświadczenie. Klasyczne północne safari wrakowe dostarcza wrażeń nie tylko miłośnikom wraków, ale i amatorom nurkowań przyrodniczych. Ze względu na to, że statki od dziesięcioleci spoczywają na dnie Morza Czerwonego i porastają koralem, stają się siedliskiem niezliczonych gatunków ryb i innych stworzeń morskich. Najbardziej charakterystyczne gatunki ryb, które spotkamy tylko na wrakach to urocze pipe fishe i glass fishe, które - zgrupowane w przezroczyste ławice - popisują się podwodnym synchronicznym baletem. Zobaczymy tam również ryby-krokodyle, szkaradnice, mureny. To na północnej trasie najczęściej nurkujemy z delfinami, a w Parku Narodowym Ras Muhammed, który jest najpiękniejszym parkiem morskim w Egipcie, widywany jest rekin wielorybi.

Wraki na tej trasie są dostępne dla nurków ze stopniami rekreacyjnymi. Położone są one na głębokości 20-30m. Większość z nich bez problemu mogą zwiedzać nawet nurkowie ze stopniem OWD (podstawowym). Na safari można również podnieść swoje kwalifikacje nurkowe, wykonując kurs specjalizacyjny: nurkowanie wrakowe, nurkowanie nocne, nurkowanie głębokie oraz nitrox. 

W ciągu 6 dni nurkowych wykonamy ponad 20 nurkowań w różnych warunkach, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora. W planie mamy również 3 nurkowania nocne, w tym niesamowite nurkowanie nocne na wraku z II wojny światowej SS Thistlegorm

PSX 20211210 134927 PSX 20211210 134753
PSX 20211209 193615 PSX 20211206 170051

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

PROGRAM SAFARI WRAKOWEGO W EGIPCIE:
 

SOBOTA / PRZYLOT, TRANSFER, ZAKWATEROWANIE NA ŁODZI
Lot z Polski (Warszawa, Poznań lub Katowice). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek Star Jet, stacjonujący w porcie w Hurghadzie lub Marsa Alam (transfer odbywa się klimatyzowanym autobusem lub busem). Tego dnia nie nurkujemy. Relaksujemy się, odpoczywamy, aklimatyzujemy. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem na łodzi jest kolacja.

NIEDZIELA / 2 NURKOWANIA / HURGHADA
Wyjście z portu (czas zależy od odprawy prowadzonej przez straż przybrzeża). Briefing, podczas którego poznajemy podstawowe zasady bezpieczeństwa na łodzi i podczas nurkowań. Poznamy również zasady nurkowania w tym regionie oraz dowiemy się, jak nurkować z pontonu. Pierwsze nurkowanie to nurkowanie zapoznawcze, tzw. "check dive". Kolejne jest pierwszym nurkowaniem z pontonu, w celu przećwiczenia techniki wyjścia i wejścia na zodiak, która będzie przydatna podczas kolejnych nurkowań. Taki sposób organizacji nurkowań jest tutaj najwygodniejszy - pontony z łatwością przetransportują nas w najlepszy punkt nurkowy. Będą nas asekurowały, a także odbiorą z wody, jeśli nasze nurkowanie nie zakończy się bezpośrednio pod łodzią. Dzięki temu nurkowania są wygodne i bezpieczne, oraz możemy zrealizować do 4 nurkowań dziennie podczas kolejnych dni. 

PONIEDZIAŁEK / 4 NURKOWANIA / SS THISTLEGORM
Wrak SS Thistlegorm, przypadkowo zestrzelony przez bombowce III Rzeszy, przez wielu nurków uważany jest za najlepszą miejscówkę na świecie (w kategorii - nurkowanie wrakowe). Największą atrakcją wraku jest świetnie zachowany ładunek, w tym: motory, ciężarówki, karabiny. Po obu stronach wraku, na głębokości około 30m, leżą lokomotywy, które zsunęły się z pokładu statku, gdy szedł on na dno. Na dokładne zwiedzenie pokładu i ładowni majestatycznego wraku Thistlegorma potrzeba co najmniej dwóch nurkowań.

WTOREK / 4 NURKOWANIA / WRAK SALEM EXPRESS, PANORAMA REEF
Zwiedzimy wrak Salem Express i poznamy jego tragiczną historię. Uderzenie w rafę spowodowało zatonięcie statku pasażerskiego, przewożącego (oficjalnie) 650 osób. Dziś leży na głębokości zaledwie 12-30m zagarniany stopniowo przez morze - pokrywają go twarde korale oraz gąbki, zasiedlają mureny i błazenki. Następnie zanurkujemy na owalnej, około kilometrowej Panoramie Reef. Na obydwu jej końcach znajdują się plateau, w całości pokryte twardymi i miękkimi koralami, pomiędzy którymi życie wiodą morskie stworzenia: skrzydlice, płaszczki, ośmiornice, szkaradnice, ryby-krokodyle.

 
PSX 20211207 100400 PSX 20211208 060151

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

ŚRODA / 4 NURKOWANIA / BROTHERS ISLAND
Po nocnym przepłynięciu docieramy do crème de la crème nurkowań w Morzu Czerwonym: słynących z raf koralowych i... wraków Wysp Braci (Dżuzur al-Ichwa). Większa z wysp, słynny Wielki Brat z charakterystyczną latarnią morską skrywa najwspanialsze skarby. To tutaj na głębokości od 8 do 90 m. leży od 1901 roku wrak Numidia. Braki w drewnianym poszyciu statku odkryły stalowe ożebrowanie, które obecnie, porośnięte miękkimi koralami, sprawia niesamowite wrażenie koralowego szpaleru. Barwy i bogactwo tego miejsca aż kusi, aby zanurkować tak głęboko, na ile pozwalają nasze uprawnienia. Nie poznaliśmy jeszcze nurka niewrażliwego na piękno tego wyjątkowego miejsca. Wrak położony jest na samym szczycie rafy, gdzie często przypływają duże zwierzęta na żer. Kolejnym wrakiem, położonym niestety poniżej 30 m, jest Aida, co oznacza, że osoby, które realizują nurkowania bezdekompresyjne, mogą oglądać wrak tylko z góry. Dzięki przejrzystości Morza Czerwonego jest to jednak interesujące doświadczenie. Nurkowania na Wyspach Braci wykonuje się także wzdłuż wyjątkowo bogato porośniętych ścian. Usytuowanie Wysp na otwartym morzu sprawia, że larwy korala desperacko czepiają się skały, tworząc majestatyczne kolonie. Nie można zapomnieć o Małym Bracie, czyli wyspie bliźniaczej. Jest ona mniejsza od Wielkiego Brata, lecz równie bogata. To tutaj przypływa się na nurkowania w prądzie i na poszukiwania dużych ryb, w tym praktycznie zawsze spotykanych longimanusów oraz bardziej nieśmiałych i zachwycających fox-shark, czyli kosogonów z długą, charakterystyczną płetwą ogonową. Ze względu na często występujące tutaj prądy morskie nurkowania na Braciach uważane są za trudne i wymagające. W tym miejscu obowiązuje również zakaz nurkowań nocnych, dlatego pod wieczór łódź odpływa w kierunku Wyspy Giftun. 

CZWARTEK / 4 NURKOWANIA / ELPHISTONE, ABU DABBAB
Na deser 2 nurkowania w regionie Marsa Alam, czyli Elphistone i Abu Dabbab. Jedna z najsłynniejszych miejscówek, głęboka podłużna rafa Elphinstone leży na północ od Marsa Alam. Oferuje zapierające dech w piersiach nurkowania na ścianach z miękkimi koralami i dwoma podwodnymi płaskowyżami. Częste są tu spotkania z rekinami i innymi drapieznikami morskimi, które regularnie wizytują ściany Elphistone ze względu na występujące tu silne prądy.
Alternatywą dla Elphinstona (z uwagi na warunki pogodowe) jest Abu Dabbab. Jest to spokojna rafa, która w nurkowym światku zasłyneła przede wszystkim ze swoich - kochanych przez dorosłych i dzieciaki - lokatorów. Jednym z nich są diugonie, zwane inaczej krowami morskimi lub syrenami. Drugim - największe osobniki największego gatunku morskiego żółwia: żółwia zielonego. Diugonie i żółwie upodobały sobie rafę Abu Dabbab z powodu piaszczystych łączek, które znajdują się w jej środku. Wypasają się one na leniwie na morskich trawach, nie dbając o cały świat, w tym uwielbienie i zachwyt, które wzbudzają w nurkach.

PIĄTEK / 2 NURKOWANIA / MARSA ALAM
Tego dnia, ze względu na lot powrotny do Polski, planujemy 2 nurkowania w rejonie Marsa Alam: Sha`ab Marsa Alam, Sha`ab Sharm.

SOBOTA/ POWRÓT
Wyokrętowanie, transfer na lotnisko w Marsa Alam (ok. 1 godzina) i powrót do Polski.

PSX 20211209 200525 PSX 20211209 194004

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Statek safari STAR JET
Jest to sprawdzona jednostka z doświadczoną załogą, gwarantująca komfort nurkowania i podróżowania. Łódź jest po niedawnej renowacji i posiada 2-osobowe kabiny z indywidualnie sterowaną klimatyzacją, duży, osobny salon, przestronny pokład nurkowy, pokład wypoczynkowy i duży sun-deck z miejscami do relaksu na słońcu. Rzetelny i sprawdzony kucharz przygotuje dla nas świeże i smaczne posiłki oraz przekąski i owoce. Dzięki stalowej konstrukcji statek posiada dużą dzielność morską, dzięki czemu mniej buja, niż na standardowej, drewnianej konstrukcji, podobnych rozmiarów. 
 

SAFARI Star Jet

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI

Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to, Aby Twój wyjazd był bezpieczny! 
W przypadku odwołania wyjazdu gwarantujemy natychmiastowy i 100 % zwrot wszystkich wpłAconych środków.
Każda osoba wyjeżdżająca z nami jest zabezpieczona w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, w tym również na wypadek niewypłacalności organizatora!!!
 PSX 20211210 134632  PSX 20211207 100803

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA: 1190€ (safari) + 2390 (przelot)

CENA ZAWIERA:
• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 21 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER,
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

CENA NIE ZAWIERA:
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $/€
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60 € / OS
• NAPIWKU DLA PRZEWODNIKA: 30 € / OS
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80€/os
 
PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:
• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
• NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM 30-32%:
- BUTLA 12L - 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI
- BUTLA 15L - 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI                                                                   
• DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACJACH

rezerwacjA:

ZAPISZ SIE

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to, aby Twój wyjazd był bezpieczny a wpłacone środki zabezpieczone finansowo! 

 

IMGL0120 IMGL0533 PSX 20211206 170736

 Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt