Safari wrakowe w Egipcie. Wraki Północy 02.11.2024

02.11.2024

Wraki Morza Czerwonego zaskakują i zachwycają. Są to prawdziwe kolosy o długości nawet ponad 100m. Poznanie ich fascynującej, a niekiedy tragicznej historii to niezwykle emocjonujące doświadczenie. Klasyczne północne safari wrakowe dostarcza wrażeń nie tylko miłośnikom wraków, ale i amatorom nurkowań przyrodniczych. Ze względu na to, że statki od dziesięcioleci spoczywają na dnie Morza Czerwonego i porastają koralem, stają się siedliskiem niezliczonych gatunków ryb i innych stworzeń morskich. Najbardziej charakterystyczne gatunki ryb, które spotkamy tylko na wrakach to urocze pipe fishe i glass fishe, które - zgrupowane w przezroczyste ławice - popisują się podwodnym synchronicznym baletem. Zobaczymy tam również ryby-krokodyle, szkaradnice, mureny. To na północnej trasie najczęściej nurkujemy z delfinami, a w Parku Narodowym Ras Muhammed, który jest najpiękniejszym parkiem morskim w Egipcie, widywany jest rekin wielorybi.

Wraki na tej trasie są dostępne dla nurków ze stopniami rekreacyjnymi. Położone są one na głębokości 20-30m. Większość z nich bez problemu mogą zwiedzać nawet nurkowie ze stopniem OWD (podstawowym). Na safari można również podnieść swoje kwalifikacje nurkowe, wykonując kurs specjalizacyjny: nurkowanie wrakowe, nurkowanie nocne, nurkowanie głębokie oraz nitrox. 

W ciągu 6 dni nurkowych wykonamy ponad 20 nurkowań w różnych warunkach, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora. W planie mamy również 3 nurkowania nocne, w tym niesamowite nurkowanie nocne na wraku z II wojny światowej SS Thistlegorm! 

safari wraki PSX 20211210 134753
PSX 20211209 193615 PSX 20211206 170051

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

PROGRAM SAFARI WRAKOWEGO W EGIPCIE:
 
SOBOTA / PRZYLOT, TRANSFER, ZAKWATEROWANIE NA ŁODZI

Lot z Polski (WARSZAWA, POZNAŃ lub KATOWICE). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek Star Jet, stacjonujący w porcie w Hurghadzie lub Marsa Alam (transfer odbywa się klimatyzowanym autobusem lub busem). Tego dnia nie nurkujemy. Relaksujemy się, odpoczywamy, aklimatyzujemy. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem na łodzi jest kolacja.

NIEDZIELA / 2 NURKOWANIA / MARSA ALAM
Wyjście z portu (czas zależy od odprawy prowadzonej przez straż przybrzeża). Briefing, podczas którego poznajemy podstawowe zasady, bezpieczeństwa na łodzi i podczas nurkowań. Poznamy również zasady nurkowania w tym regionie oraz dowiemy się, jak nurkować z pontonu. Pierwsze nurkowanie to nurkowanie zapoznawcze, tzw. "check dive". Kolejne jest pierwszym nurkowaniem z pontonu, w celu przećwiczenia techniki wyjścia i wejścia na zodiak, która będzie przydatna podczas kolejnych nurkowań. Taki sposób organizacji nurkowań jest tutaj najwygodniejszy - pontony z łatwością przetransportują nas w najlepszy punkt nurkowy. Będą nas asekurowały, a także odbiorą z wody, jeśli nasze nurkowanie nie zakończy się bezpośrednio pod łodzią. Dzięki temu nurkowania są wygodne i bezpieczne, oraz możemy zrealizować do 4 nurkowań dziennie podczas kolejnych dni. 
 
PONIEDZIAŁEK / 4 NURKOWANIA / WRAK SALEM EXPRESS, PANORAMA REEF

Zwiedzimy wrak Salem Express i poznamy jego tragiczną historię. Uderzenie w rafę spowodowało zatonięcie statku pasażerskiego, przewożącego (oficjalnie) 650 osób. Dziś leży na głębokości zaledwie 12-30m zagarniany stopniowo przez morze - pokrywają go twarde korale oraz gąbki, zasiedlają mureny i błazenki. Następnie zanurkujemy na owalnej, około kilometrowej Panoramie Reef. Na obydwu jej końcach znajdują się plateau, w całości pokryte twardymi i miękkimi koralami, pomiędzy którymi życie wiodą morskie stworzenia: skrzydlice, płaszczki, ośmiornice, szkaradnice, ryby-krokodyle.

WTOREK / 4 NURKOWANIA / STALOWA RAFA

2 nurkowania na Abu Nuhas (Stalowa Rafa): Carnatic (90-metrowy wrak z 1869 r.), Giannis D. z 1983 r. oraz Cariosoula to 3 wraki leżące w rzędzie przy jednej skale. Wraki statków Carsoula i Giannis D., niegdyś przewożących armaturę łazienkową i drewno, zalegają na głębokości do 25m. Trzeci wrak na rafie - Carnatic to stary parowo-żaglowy statek. 

safari wrakowe SSTG PSX 20211208 060151
Zdjęcia: Przymysław Zyber, DeepArt
 
ŚRODA / 4 NURKOWANIA / RAS MUHAMMAD PARK
Zanurkujemy na Shark & Yolanda Reef oraz wraku SS Thislegorm (2 nurkowania, w tym coś, czego nie można doświadczyć nurkując z baz z brzegu: niezapomniane nurkowanie nocne).
Shark & Yolanda Reef to dwie rafy, które wynurzają się z głębin, tworząc jedno z kultowych miejsc nurkowych świata - każda z nich ma swoje prądy i swoje gatunki endemiczne. Wokół raf kręcą się tuńczyki, mureny, żółwie, napoleony, orlenie, ławice barakud, ryb z rodziny lucjanowatych i pokolcowatych. Warto wpatrywać się w toń, czasami wyłonić się z niej może - przyczajony w ławicy - żarłacz czarnopłetwy (Blacktip). 
Wrak Yolandy spoczywa na głębokości 150m. Pozostałości po jego ładunku, czyli armatura łazienkowa i rury, którym Yolanda zawdzięcza swoje wdzięczne pseudo - Kible, znajdują się znacznie płycej i są dostępne dla nurków rekreacyjnych.
 
CZWARTEK / 4 NURKOWANIA / RAS MUHAMMAD PARK
Tego dnia zrealizujemy 4 nurkowania: na wraku SS Thistlegorm oraz przy Simon Island,
Wrak SS Thistlegorm, przypadkowo zestrzelony przez bombowce III Rzeszy, przez wielu nurków uważany jest za najlepszą miejscówkę na świecie (w kategorii - nurkowanie wrakowe). Największą atrakcją wraku jest świetnie zachowany ładunek, w tym: motory, ciężarówki, karabiny. Po obu stronach wraku, na głębokości około 30m, leżą lokomotywy, które zsunęły się z pokładu statku, gdy szedł on na dno. Na dokładne zwiedzenie pokładu i ładowni majestatycznego wraku Thistlegorma potrzeba co najmniej dwóch nurkowań.
 
PIĄTEK / 2 NURKOWANIA / HURGHADA

2 nurkowania w okolicach Hurghady na wrakach El Mina i MS Balena.
El Mina - czyli "Stawiacz min" wybudowany w ZSRR za czasów słusznie minionych (1940-1950), a zestrzelony przez izraelskie bombowce w czasie wojny 6-dniowej (1967 r.), spoczął na rafowym dnie w pobliżu portu w Hurghadzie i jest jedną z głównych atrakcji nurkowych. Niewielkie rozmiary wraku (70m długości i 10m szerokości) pozwalają obejrzeć go w ciągu jednego nurkowania. Jak na wrak, El Mina posiada zaskakująco mało lokatorów - wyjątkiem są porastające go wspaniałych rozmiarów ukwiały, w których pomieszkują ampfipriony. Dziób statku upodobały sobie duże ławice glass-fishy, skrzydlice oraz samotny anemon. Zostawmy go w spokoju - jest wyczerpany obroną swojego terytorium przed dziesiątkami nurków dziennie. Wypatrujmy za to krewetek - co bystrzejsze oko wypatrzy je ukryte w zakamarkach wraku.
Wrak MS Balena leży tuż pod powierzchnią, średnia głębokość wynosi 8m. Jest to wrak norweskiego statku, który zatonął w 2001. Wrak stoi pionowo na stępce i jest atrakcją dla nurków oraz snorkeli. Jego eksploracja od środka jest prosta i przyjemna. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest bogata fauna i flora morska. Obok wraku pływają ogromne ławice gar-fishy, często z mniejszymi barakudami. W zakamarkach wraku skrywają się szare mureny i piękne ślimaki nagoskrzelne. Miękke i twarde koralowce zasiedliły ściany i poręcze wraków, stając się domem dla nadymek i box-fishy.

SOBOTA/ POWRÓT
Wyokrętowanie, transfer na lotnisko w Marsa Alam (ok. 3.5 godzin) i powrót do Polski

PSX 20211206 170218 PSX 20211209 194004

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Nasza Łódź safari: STAR JET- sprawdzona - Świetny kucharz - DOŚWIADCZONA ZAŁOGA - DWUosobowe kabiny z indywidualnie sterowaną klimatyzacją - duży salon 

SAFARI Star Jet

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI

Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to, Aby Twój wyjazd był bezpieczny! 
W przypadku odwołania wyjazdu gwarantujemy natychmiastowy i 100 % zwrot wszystkich wpłAconych środków. Każda osoba wyjeżdżająca z nami jest zabezpieczona w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, w tym również na wypadek niewypłacalności organizatora!!!

 

CENA: 1250 (SAFARI) 2390 (PRZELOT)

 

CENA ZAWIERA:
• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 21 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER,
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

PSX 20211210 134632 PSX 20211207 100803

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA NIE ZAWIERA:
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $/€
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60€/OS
• NAPIWKU DLA PRZEWODNIKA: 20€/OS
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80€/os

PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:
• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
• NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM 30-32%:
- BUTLA 12L - 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI
- BUTLA 15L - 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI                                                                   
• DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACYJNYCH

REZERWACJA:

ZAPISZ SIE

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to, aby Twój wyjazd był bezpieczny a wpłacone środki zabezpieczone finansowo!