SAFARI NURKOWE EGIPT - BROTHER ISLANDS - ELPHINSTONE - listopad 2024

23.11.2024
BROTHER ISLANDS - ELPHINSTONE
23-30 LISTOPADA 2024
 
TRASA  SAFARI - MARSA  ALAM - BROTHER ISLANDS - ELPHINSTONE
 
Cudowne i ekscytujące miejsca nurkowe Morza Czerwonego.
To safari nurkowe łączy w sobie kontrasty. Płyniemy na Brothersy: jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie, gdzie polować będziemy na dużą rybę: rekiny. To tutaj spotyka się największe cuda Morza Czerwonego: manty, rekiny wielorybie a nawet, bardzo rzadko mola mola. Potężne, niekończące się ściany, nurkowania w dryfcie. To tu wreszcie znajduje się ponad 100 metrowy, ponad 100 letni, przepięknie obrośnięty miękkim koralem wrak Numidia. 
 
Druga nasza destynacja to słynne Elphistone. Przepiękna, bogata i żywa rafa koralowa, do której bardzo często przypływają duże morskie drapieżniki. To właśnie w tym miejscu najczęściej od 2023 roku podziwiamy rekiny longimanusy. To tutaj też nurkujemy z barakudami i karanksami. To pod te ściany podpływają rekiny młoty, a listopad pozwala im, dzięki niskim temperaturom wody podpływać na prawdę blisko nurków, i płycej niż w innych porach roku. To tutaj wreszcie spotykamy ciekawskie delfiny, i całkowicie obojętne żółwie ze smakiem wcinające miękkie koralowce. 
 
Przez tydzień będziemy mieszkać na ulubionej łodzi nurkowej: Star Jet. Zaplanowaliśmy aż 19 nurkowań, w tym 3 nurkowania nocne. Dziennie nurkujemy dwa razy, pierwszego i szóstego dnia, 3 razy gdy nurkujemy w parku Brother Islands, i 4 razy w pozostałe dni. 
 
Safari nurkowe to najlepszy wypoczynek w Egipcie pod hasłem: jedz, śpij, nurkuj, wypoczywaj!
SeaTreasure Egipt Safari Zyber 32 deep art zyber
Zdjęcia: Przemysław Zyber DeepArt
 
PROGRAM SAFARI nurkowego W EGIPCIE
 
Zaczniemy od przylotu do Marsa Alam i transferu na statek Star Jet, stacjonujący w przystani Marsa Alam (ok. 1h jazdy autobusem z lotniska do portu). Tego dnia nie będziemy nurkować. Zrelaksujemy się, odpoczniemy. To także dzień organizacyjny poświęcony na podróż i aklimatyzację.
Następnego dnia wypływamy z portu (godzina zależy od odprawy straży przybrzeżnej). Odbędziemy briefing, na którym poznacie podstawowe zasady bezpieczeństwa na łodzi, oraz podczas nurkowań. Omówimy również wszystkim zasady organizacji nurkowań w tym regionie oraz nurkowania z pontonu nurkowego. Pierwsze nurkowanie to tzw."check dive". 
 
Następnie Big Brothers' Islands  - należy do najpopularniejszych i najpiękniejszych, destynacji nurkowych basenu Morza Czerwonego. Mierząca 480 metrów długości, na północnym-zachodzie rafa tworzy 300-metrowe wypłaszczenie, malowniczo porośnięte koralowcem, który przyciąga niezliczone gatunki ryb. To w tutejszych głębinach najpewniej, natrafimy na rekiny. A także, możemy spotkać barakudy, surgeonfish'e, snapers, czy karanksy.
Nurkując na północnej części Wielkiego Brata spotkamy jedną z największych nurkowych atrakcji, mianowicie wrak zatopionego w 1957 roku, statku Aida. Służył on w czasie drugiej wojny światowej min do militarnego transportu. Przełamany na pół, obecnie spoczywa na głębokości już od 30 metrów, aż do głębokości 65 metrów. U wybrzeży Dużego Brata spoczywa także inny wrak - transportowiec Numidia, który zatonął w 1901 roku. Lata, które upłynęły od katastrofy, pozwoliły naturze przejąć pozostałości statku. Koralowce bujnie obrosły zbutwiałe drewniane resztki, tworząc multikolorowy podwodny, tajemniczy teatr, dostępny na głębokości 10 - 40 metrów. To na tych dwóch jednostkach zaczniemy naszą, wrakową część safari, wykonując łącznie aż 3 nurkowania w tym rejonie. 
deepartzyber deep art zyber2
Zdjęcia autorstwa Przemysława Zybera 

Kolejny przystanek na naszej wyprawie to słynne Elphinstone. Jedno z najciekawszych miejsc na nurkowej mapie Egiptu. Zawdzięcza swoją, popularność, położeniu stosunkowo blisko brzegów (26 km na północ od Marsa Alam). Silne prądy uniemożliwiają tu nurkowania nocne, co jednocześnie wpływa na fakt, iż miejsce to, uwielbiają duże ryby tj. rekiny, manty i barakudy. Cudownie obrośnięte koralem ściany, jaskinie i tajemnicze tunele stanowią niezwykle atrakcyjne miejsce do naszych nurkowań. Wykonamy ich tutaj przynajmniej 2. Następnie przeniesiemy się na Abu Dabbab by zakończyć dzień kolejnymi 2 nurkowaniami.

Na deser trafimy w rejon najbardziej kolorowych raf Safagi. Różnorodne formacje rafowe i niespotykana ilość ryb. Będziemy mogli skupić się na fotografii podwodnej, a także relaksowi, odprężeniu, towarzyskiej atmosferze. Trasę przygotowaliśmy tak, by każde nurkowanie było inne, niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne. 

Miejsca nurkowe egipskiej części Morza Czerwonego charakteryzuje się brakiem lub słabymi prądami, płytko zagłębionym piaszczystym dnem, z którego wyrastają pojedyncze skały bogato pokryte rafą koralową. W tych miejscach łódź jest zacumowana blisko rafy, dodatkowo asekurowani jesteśmy pontonami. Inne miejsca nurkowe w Egipcie, które są zdecydowanie najbardziej spektakularne to rozległe, podwodne ściany. W miejscach tych nurkowania organizujemy w tzw dryfcie. Tak by nurkowie pchani prądem morskim mogli swobodnie przepłynąć wzdłuż podwodnej ściany. Nurkowania takie należą do najciekawszych, nie rzadko są bardzo ekscytującym nurkowym wyzwaniem. Szczególnie zachwyca stan koralowca, omywanego świeżą wodą z otwartej części Morza Czerwonego. Grupy nurkowe są tak podzielone by każdy mógł realizować profil odpowiedni dla jego uprawnień, umiejętności, preferencji. To też świetna okazja do zdobywania nowych doświadczeń i głębokich przeżyć pod czujnym okiem naszej polskiej kadry instruktorskiej. Na safari nurkowym z powodzeniem można realizować kursy nurkowania zaawansowane: deep, AOWD i inne. 

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI
Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to by Twój wyjazd i pieniądze były bezpieczne! 
 MG 3625  MG 3453
Zdjęcia Robert Grażdan Knaź pochodzą z naszego safari, które odbyło się w listopadzie 2022 roku.  
 

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to by Twój wyjazd był bezpieczny i legalny! 

safari egipt 2023 26 SeaTreasure Egipt Safari Zyber 26