Rekiny na naszych safari

Odsłony: 1666
Czymś, co niewątpliwie dodaje adrenaliny każdej wyprawie nurkowej są rekiny. Przez filmy i książki w wyobrażeniu większości ludzi żądne krwi potwory zamieszkujące głębiny owiane złą sławą. W rzeczywistości są niezwykle ważnymi elementami iłańcucha pokarmowego, nazywane "czyścicielami raf" pożywiają się głonie padliną i chorymi, rannymi rybami. Na świecie występuje ponad 800 różnych gatunków tego drapieżnika. W tym artykule opiszemy, te które z dużym prawdopodobieństwem spotkamy na naszych nurkowych wyjazdach safari na Morze Czerwone.
 
Rekin wielorybi - Rincodon typus
Jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, występuje w wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata. Jest największą znaną rybą, osiąga długość nawet do 20 metrów, najcięższe osobniki ważą do 30 ton. Jest całkowicie niegroźny ponieważ żywi się głównie planktonem i fitoplanktonem. A co za tym idzie, spotkania z nim są raczej przy słabszej widoczności. Poza gigantycznymi rozmiarami jego znakiem rozpoznawczym są jasne plamy na grzebiecie. Dożywa do nawet do 70 lat. Niestety bywa poławiany dla mięsa i tłuszczu.
rekin biay seatreasure rafowy 640x480 9 rekin wielorybi 640x480 2
* Ciekawostka - Rekiny w większości mają bardzo dobry wzrok.
Skóra rekina wielorybiego jest najgrubszą w świecie zwierząt - może osiągać do 10 cm grubości, z tego powodu w 2016 roku rekin ten został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem.
Bezpieczeństwo spotkania:
Ryba nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi, jej spotkanie to niezapomniane doświadczenie. Przynosi szczęście!
 
Kosogon- thresershark
Niewielki rekin z rodziny Alopiidae (Kosogonowate), rekin zagrożony wyginięciem. Występują głównie w strefie pelagialnej oceanów. Młode egzemplarze spotykane są w strefie przybrzeżnej. Jest dużym rekinem osiągającym długość do 7 m z masą ciała nawet do pół tony. Posiada silnie wydłużony górny płat płetwy ogonowej przypominający kosę, którego używa do ogłuszania ryb, na które poluje (głównie śledzie i sardynki) jej długość może równać się długości ciała.
Ubarwienie: białe podbrzusze w okolicy płetw bocznych zamienia się w ciemne, rekin nieśmiały, trudny do spotkania 
preferuje duże głębokości. 
*Ciekawostka - Duże rekiny mają na skórze receptory które pozwalają im wyczuwać pole elektromagnetyczne.
rekiny 640x480 5 rekiny 640x480 6
Bezpieczeństwo spotkania:
Rekin płochliwy i nieśmiały, niegroźny dla człowieka, jednak ze względu na wielkość rekina należy zachować ostrożność. Najczęściej spotykany jest na rafach: Elphinstone i Brothers Islands. 
 
Żarłacz rafowy czarnopłetwy - Black tip
blacktipreef 640x480 rekiny 640x480 2
To gatunek dużej drapieżnej ryby z rodziny żarłaczowatych. Występuje praktycznie w każdym tropikalnym oceanie, zamieszkuje zatoki, laguny, rafy koralowe. Żeruje głównie w nocy. Do menu tego rekina należą głównie ryby kostne m.in.: pokolcowate, wargaczowate, rogatnicowate, skarusowate, barwenowate. Nie wzgardzi także płaszczką, ośmiornicą czy wężami morskimi. Występuje w licznych stadach, choć w Egipcie spotykamy pojedyncze osobniki, dość głęboko, na takich rafach jak Brothersy, Rocky, Elphinstone, Dedalus. Porusza się bardzo szybko i dynamicznie.
*Ciekawostka - Skóra rekinów w dotyku przypomina papier ścierny, pomaga to rekinowi osiągać duże prędkości. 
Bezpieczeństwo spotkania:
Uważa się, że Blacktip nie stanowi zagrożenia dla nurków. Jest płochliwy, chociaż może stać się agresywny w obecności pokarmu. Większość ataków tego rekina skutkuje niewielkimi ranami.
 
Rekin Brodaty - Zebra shark (stegostoma fasciatum)
Występuje w wodach Morza Czerwonego, wschodniej Afryki, w Morzu Japońskim, w zachodnim Indo-pacyfiku. Gatunek rekina z gromady chrzęstnoszkieletowych. Osiągają do 2,5 metra długości, dożywając 20 - 25 lat. Charakteryzuje się plamistym ubarwieniem. Dorosłe osobniki są żółto-brązowego ubarwienia z ciemno-brązowymi plamami przypominającymi centki lamparta, zaś młodsze są barwy ciemnoszarej z białymi pasami przypominającymi zebre (stąd nazwa zebra shark). Posiada bardzo długą płetwę ogonową (o długości równej długości ciała). Spędzają większą część dnia w bezruchu na dnie w rafach koralowych, w nocy zaś polują, głównie na mięczaki, małe ryby i węże morskie.
*Ciekawostka - Rekiny odwrócone do góry nogami zapadaja w swoisty trans, ten fenomen jest wykorzystywany przez naukowców w trakcie badań nad nimi.
rekiny 640x480 10 rekiny 640x480 9

Bezpieczeństwo spotkania:
Są niegroźne dla ludzi, jednak sprowokowane mogą zaatakować, odnotowano jeden przypadek niesprowokowanego ataku na człowieka, który jednak nie skutkował żadnymi obrażeniami. Tego rekina, na naszych wyjazdach safari spotykamy głónie na trasie północnej: przy Wyspach Tiran (w drodze do Dahab), oraz w Parku Ras Mohammad (trasy północne wrakowe).
 
Żarłacz białopłetwy - Longimanus ''oceanic white tip shark''
Duża, drapieżna ryba z rodziny żarłaczowatych, jest jednym z najliczniej rozprzestrzenionych gatunków rekina na świecie. Często spotykany podczas safari nurkowych w Egipcie. Dorosłe samce osiągają długość do 3 metrów. Rekiny te preferują duże głębokości jednak czasem pojawiają się w okolicach raf. Wykazują taką samą aktywność dniem i nocą. Longimanus to drapieżnik z prawie samej góry łancucha pokarmowego, jego menu jest bardzo zróżnicowane, w skład wchodzą m.in. mieczniki, żeglonowate, barakudy, delfiny, tuńczyki, żółwie morskie, ptaki morskie, kałamarnice, ślimaki morskie, zdarza im się też zapolować na płaszczkę. Przemieszczają się pojedynczo lub w niewielkich stadach, często w towarzystwie innych gatunków rekinów. Lubią pływać w okolicy lub okrążać łódź. Jest rybą poławianą, w całym zasięgu swojego występowania.
rekin egipt seatreasure 5
Bezpieczeństwo spotkania:
Ryba agresywna, jeden z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka rekinów. Dlatego aby nurkowania z nimm były bezpieczne nurkowie muszą przestrzegać zasad postępowania, które szczegółowo przedstawiamy na naszych odprawach nurkowych. Spotykamy go najczęściej na rafach: Elphinstone, Dedalus, Brothersy, bywa rónież w okolicach Habili na St Johnsach. Lubi otwarte morze i prądy, więc najczęściej spotykany jest na safari: Złoty Trójkąt. Spotkanie z nim to nie lada przeżycie dla każdego nurka!
 
Żarłacz gruby- white tip reef shark 
Jedyny przedstawiciel swojego gatunku - Carcharhinidae.  Szarobrązowy na grzbiecie, na dole biały. Co charakterystyczne dla tej ryby jego płetwa grzbietowa i ogonowa ma idealnie biały koniec, bok pokrywają charakterystyczne ciemne plamy.
Rzadko widywane są okazy przekraczające długością 2 metrów, najcięższy osobnik tego rodzaju ważył ok 18 kg, dożywają 25 lat, występują w morzach tropikalnych. Prowadzą nocny tryb życia, w dzień śpią w niewielkich jaskiniach i grotach. Dlatego też najłatwiej potkać je można w okolicy raf lub śpiące w zagłębieniach przy dnie. Ten gatunek rekina my spotykamy najczęściej w jaskiniach Claudia w regionie Sataya (skąd rónież pochodzą te zdjęcia, zadomowiły się na niej przy okazji zamknięcia nurkowisk w 2020 roku, i już tam pozostały). 
rekin egipt seatreasure 7 rekin egipt seatreasure 6
Preferują, niewielkie głębokości jednak spotykane były nawet na głębokości 330 m. Do jego pokarmu należą mniejsze ryby, ośmiornice, kraby.
 
Bezpieczeństwo spotkania: 
Rekin nie boi się ludzi jednak nie jest agresywny, często są zainteresowane nurkami i szukają kontaktu. Są niegroźne,
jednak należy zachować minimum ostrożności.
 
Głowomłot tropikalny - Sphyrna lewini
Rozpoznawalny przez głowę w kształcie młota, na którego końcach znajdują się oczy (dzięki temu ma pole widzenia aż 360 stopni!). Rekin ten potrafi określić odległość od ofiary, posiada także duży skomplikowany i złożony mózg, który warunkuje m.in. duże umiejętności społeczne. Osiąga do 4,5 metra długości oraz wagę do 200 kg.
gowomot 640 rekin biay seatreasure rafowy 640x480 8
Ciekawostką jest to, że samica rekina młota może rozmnażać się bez udziału samca. Preferuje ciepłe lub tropikalne wody. Na naszych safari nurkowych w Egipcie widywany jest zawsze poniżej termokliny a więc na głębokości od 25 do 50 metrów, w zależności od pory roku. Samotnie lub w grupach. Jego siedliska sięgają głębokościach aż do 500 m. Drapieżnik ten poluje na m.in. ryby, głowonogi, skorupiaki, krewetki, kraby czy inne rekiny w tym...swojego gatunku. Żeruje głównie nocą, jest odporny na toksyne płaszczek. Jego mięso nie jest zbytnio cenione, jednak w Azji jest konsumowane. Rekin jest na liście krytycznie zagrożonych gatunków. My widujemy go na rafach: Elphistone i Dedalus, choć sporadycznie również na innych miejscach nurkowych typu: ściana, zawsze rano. Gdy spotkasz rekina młota nie staraj się płynac w jego kierunku ponieważ zacznie się zanurzać, Jeśli chcesz go zobaczyć po prostu czekaj spokojnie w toni, to on, zainteresowany podpłynie do Ciebie. Zobaczenie pod wodą, na safari rekina młota o=to zawsze nieopisana radość dla nurków!
Bezpieczeństwo spotkania:
Ponieważ rekin jest bardzo płochliwy nie stanowi niebezpieczeństwa dla nurków. Odnotowano tylko 34 przypadki ataku tego rekina na człowieka i większość z nich była sprowokowana przez człowieka.
 

Chcesz spotkać się z rekinem oko w oko? Być może uda Ci się to na naszej wyprawie! Spotkania z rekinami na safari nurkowym na Morzu Czerwonym są całkowicie bezpieczne ponieważ znamy zasady postępowania z tymi drapieżnikami. Na odprawach nurkowych wszystkie osoby zapoznają się z nimi. Jeśli bedziesz nurkować w grupie nurkowej, rekiny zawsze jedynie podpłyną popatrzeć na Ciebie, a Ty będziesz miał niezapomniane wspomnienia i opowieści dla bliskich i przyjaciół! Każda osoba obcująca z dzikimi drapieżnikami w ich naturalnym środowisku powinna zachować pokorę i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu zarówno obserwator jak i drapieżnik mogą się nawzajem zobaczyć i obserwować! Tylko kto jest drapieżnikiem a kto obserwatorem? Człowiek czy rekin? ...